Szkolna Wigilia

Wśród nocnej ciszy…”

W piątek o godz. 10.30 rozpoczęliśmy w naszej szkole spotkanie Wigilijne, jako początek rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych pięknych tradycji i podniosłego nastroju.
Wieczór wigilijny jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku, wieczorem wzajemnego zbliżenia, lekcją miłości, zadumy i refleksji. Stajemy przy żłóbku Boga – Człowieka, u skromnej kolebki Boga, by na klepisku ziemi złożyć Mu staropolski pokłon.
Pójdźmy zatem śladem pasterzy, zaprzeczmy tym, co uważają, że trzeba WSZYSTKO MIEĆ, ŻEBY NIE PRZESTAĆ BYĆ.

To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może.
To właśnie tego wieczoru
od bardzo wielu wieków
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg się rodzi w człowieku.
***Pamiętaj, będą ludzie smutni, opuszczeni,
niepotrzebni nikomu –
i nikt z nikim słowa nie zamieni,
nie zaprosi do swego domu.
Weź do ręki biały opłatek,
choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić.
I życz szczęścia całemu światu:
niech się wszystkie serca rozweselą…
Bez zmartwień,
z barszczem, z grzybami, z karpiem.
Z gościem, co niesie szczęście!
Czeka nań przecież miejsce.
Niech się snuje kolęda.
I gałązki świerkowe
niech Wam pachną na zdrowie.
A z Gwiazdką!
- pod świeczek łuną jasną
życzcie sobie – najwięcej
zwykłego ludzkiego szczęścia.

Po tych słowach, ksiądz proboszcz Edmund Boryca odczytał fragment Pisma Świętego, a następnie przeszliśmy do wspólnej modlitwy i dzielenia opłatkiem. Uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny, pod kierunkiem p. Katarzyny Pasiuk oraz p. Pauliny Mazurek.
Otrzymaliśmy też przepiękne świąteczne życzenia od zaproszonych gości.
Jak co roku, rodzice przygotowali wigilijne potrawy, abyśmy mogli kolędować przy wspólnym stole, który został tak pięknie przystrojony przez p. Monikę Guz.
Na zakończenie, wręczyliśmy ręcznie wykonane przez p. Małgorzatę Chudziak bombki i stroiki, „Aniołom”, którzy wspierali nasze inicjatywy w bieżącym roku. To dzięki nim mieliśmy możliwość zrealizowania wielu naszych marzeń i bieżących potrzeb.

W trakcie uroczystości, został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą bombkę, a wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
Wigilia to czas wzajemnej pomocy, zrozumienia, zwrócenia uwagi na potrzeby drugiego człowieka, dlatego koło wolontariatu, pod opieką p. Marii Macieńko, prowadziło sprzedaż świątecznych ozdób, a zebrane pieniądze zostaną przekazane dla dziewczynki z czterokończynowym porażeniem dziecięcym.
Ponadto, każda z klas przygotowała fanty na loterię świąteczną, z której dochód zostanie przeznaczony na potrzeby dzieci, które znajdą się w trudnej sytuacji.

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia!

Monika Gramoszek