Logopedia (młodszy oddział przedszkolny)

Ć

wicz

nia

logopedyczne dla przedszkolaków (oddział młodszy)

Twój język będzie dzisiaj pomocnikiem Zająca Filipa, który musi wyczyścić swoją norę po zimie. Pomóż zajączkowi pozamiatać. (Nabieranie powietrza w usta, przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego na zmianę). Zajączek musi także umyć okna (przesuwaj czubkiem języka najpierw po górnych a potem po dolnych zębach od wewnętrznej i zewnętrznej strony). Filip chce teraz wytrzepać dywany – pomożesz mu w tym? (Nabieranie powietrza w usta i zatrzymanie w jamie ustnej, krążenie tym powietrzem, powolne wypuszczanie powietrza.)

Biedny zajączek bardzo zmęczył się podczas sprzątania. I bardzo zgłodniał, aż „kiszki marsza grają” biednemu. (Wciąganie policzków – „ chudy zajączek”.) Mały zajączek zdecydowanie musi też wziąć krótką drzemkę („Chrapanie” na wdechu i wydechu.) Czy Ciebie też tak męczy sprzątanie?

Czy wykonasz z Filipem jeszcze kilka ćwiczeń?

„Głaskanie podniebienia” czubkiem języka, jama ustna szeroko otwarta.

Dotykanie językiem do nosa, do brody, w stronę ucha lewego i prawego.

Oblizywanie dolnej i górnej wargi przy ustach szeroko otwartych / krążenie językiem/.

Wysuwanie języka w przód i cofanie w głąb jamy ustnej.

Kląskanie językiem.

Dotykanie czubkiem języka na zmianę do górnych i dolnych zębów, przy maksymalnym otwarciu ust / żuchwa opuszczona/.

Wysuwanie warg w „ ryjek”, cofanie w „ uśmiech”.

Wysuwanie warg w przód, następnie przesuwanie warg w prawo, w lewo.

Wysuwanie warg w przód, następnie krążenie wysuniętymi wargami.

Wdech nosem ( usta zamknięte) i wydech ustami.

Dmuchanie na płomień świecy.

Dmuchanie na kulkę z waty, na wiatraczek.

To już wszystkie ćwiczenia! Dziękuję Ci za wspólną zabawę! ????