Święty Mikołaj w szaszj szkole

Święty Mikołaj nie zapomniał o uczniach naszej szkoły dlatego 6 grudnia dzwoniąc na korytarzu zawitał do każdej z klas. Wszyscy uczniowie otrzymali wiele prezentów… nawet rózgi…- tak jak p. Dyrektor.:)

Święty Mikołaj – to postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Zzamieszkuje wraz z grupą elfówLaponię lub biegun północny. Zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja, biskupa Miry.

Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W większej części Europy, w tym w Polsce, mikołajki obchodzone są tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).

Monika Gramoszek