DZIEŃ PATRONA - BOŻONARODZENIOWA TWÓRCZOŚĆ KSIĘDZA TWARDOWSKIEGO

18 stycznia 2023 r. minęła 17 rocznica śmierci naszego patrona księdza Jana Twardowskiego. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do twórczości bożonarodzeniowej księdza poety. Najmłodsi pytali słowami wiersza “dlaczego jest święto Bożego Narodzenia”, radzili o co modlić się do trzech króli, przytaczając urywki opowiadania księdza Jana, a przedszkolaki wykonały do nich przepiękne ilustracje.


Jakie przesłanie na temat Bożego Narodzenia płynie z wierszy oraz cytatów ks. Jana Twardowskiego? Czego życzył nam wszystkim, ale także sobie? Na te pytania odpowiadali starsi uczniowie, recytując wiersze: „Wigilia”, Dawna Wigilia” „Mamusia”, „Wiersz dla dzieci o mędrcach”, Naucz się dziwić”.


Święta zawsze budzą w człowieku nadzieję, a wraz z nią wiele dobra i życzliwości - takie przesłanie płynie z poezji ks. Jana Twardowskiego. Ludzie bowiem, dzieląc się opłatkiem, składają sobie życzenia, okazują uczucia, na które nie zawsze starcza im czasu w codziennym życiu. Święta budzą potrzebę pojednania i żal za wykroczenia przeciw miłości. Dlatego ksiądz Twardowski pisał, że Boże Narodzenie sprawia, iż stajemy się lepsi i przypominał, że na świecie jest więcej dobra niż zła.


Przychodząc na świat, Bóg wyrzekł się majestatu, potęgi i urodził się nie w zamku, ale w stajni. Potrafił płakać ludzkimi łzami, cieszyć się, cierpieć. Wreszcie umarł jak człowiek. Ale dzięki temu, wszystko, co my czynimy na ziemi, może okazać się święte: nasza praca, nauka, zmęczenie, ból i cierpienie - podpowiadał Ksiądz-poeta.


Bo człowiek jest dzisiaj trochę inny niż dawniej - mówił Ksiądz Jan. Najważniejsze jednak, by nie tylko wzruszał się choinką i Mikołajem przynoszącym prezenty. Wigilia „po Twardowsku” to przede wszystkim opłatek, poszukiwanie bliskich i radość spotkania się przy stole.

 

Dopiero wówczas jest to największe święto Człowieka.